Pořízení fotovoltaické elektrárny dává v současné době větší smysl než kdy jindy. S přibývajícím počtem zájemců se však v hlavách rodí stále více otázek, jež se s koupí tohoto úsporného opatření pojí. Kupříkladu na povrch vyvstává otázka, zdali potřebujete (nebo nepotřebujete) licenci, abyste si fotovoltaiku vůbec mohli na střechu rodinného domu instalovat. Není však zapotřebí vždycky. Tato podmínka se vztahuje na situaci, že v celém procesu bude hrát svou roli Energetický regulační úřad.
Kdy budete potřebovat licenci
Jsou fotovoltaické elektrárny a fotovoltaické elektrárny. Zatímco některé si můžete pořídit bez licence a prakticky bez stavebního povolení, jiné jsou na pořízení trochu složitější a bez obstarání licence od Energetického regulačního úřadu se prakticky neobejdete.
Ta druhá situace nastává v okamžiku, kdy fotovoltaika vystupuje mimo běžné standardy po stránce výkonu. Jestliže má elektrárna výkon do 10 kWp, pak nemusíte o žádnou licenci žádat. Jestli se však tato hranice překročí, musíte si licenci obstarat. A pakliže byste chtěli elektrárnu, která disponuje výkonem vyšším než 20 kWp, pak se přidává na seznam povinností také obchůzka stavebního úřadu, kde byste museli získat potřebné stavební povolení navíc k tomu všemu.
Při výkonnější elektrárně se pro vás mění i další věci
V případě, že se rozhodnete pro výkonnější fotovoltaickou elektrárnu, změní se pro vás pravidla hry celkově. Nejen, že budete muset získat licenci (ne-li stavební povolení), ale také se pro vás změní věci týkající se daní, účetnictví nebo například odvodů. Kupříkladu od daní jste osvobozeni právě do situace, kdy je elektrárna výkonnostně do 10 kWp. Poté se stát může k věci postavit tak, že elektrárnu budete prodávat a přivýdělky jsou také limitované.
EDIT: Podle nové novely 01/2023 je možné instalovat výkon FVE až do 50 kWp bez licence.
Po stránce účetnictví se vám situace taktéž mění po přesáhnutí zmiňované výkonnostní hranice, ke změnám dojde i v případě odvodů.