Obsah
Už se nemůžete dočkat jara, když se konečně zahrada probudí ze zimního spánku a vy se na ní budete moct znovu vyřádit? Možná plánujete, že původní zahradu rozprostírající se kolem domu trošku přeměníte, a to na pravou anglickou, která je známá tím, že je krásně velká, že zde má každý prvek své místo a že je otevřená všem. Samozřejmě u nás přece jenom na ty ploty hledíme, ale ostatní prvky můžeme snadno aplikovat i na naši zahradu a tím si do Česka přinést trochu zahraničí.
Snaha přiblížit se přírodě
Pokud byste se na anglické zahrady podívali jako na celek, zjistili byste, že se prakticky všechny snaží o jedno – přiblížit se co nejvíce přírodě. To je ostatně hlavním rysem anglických zahrad a to je přesně to, co je spojuje. Aby však přece jenom jednotlivé prvky do sebe nezapadly, některé se nechávají v surové podobě, jiné dřevo se například brousí, leští, další má zase jinou povrchovou úpravu.
Tvarované dřeviny
A když už jsme u toho dřeva, kromě toho, že se při zařizování anglické zahrady snažíme o to, abychom se co nejvíce přiblížili přírodě, se také snažíme vkusně tvarovat dřeviny. Ty totiž dotváří celý koncept této oázy klidu, kterou zahrada rozhodně je.
Anglické zahrady jsou vždy koncipované tak (tedy měly by takto být koncipované), aby z jednoho bodu nešlo vidět na celou zahradu. Jednotlivé prvky s mají překrývat a vybízet člověka k prozkoumání zahrady.
Trvalkové zahrady
Pokud jste v minulosti navštívili Anglii, zejména pak královské zahrady v Londýně, určitě vám učarovaly trvalkové záhony, které byly velmi úhledné a svým kvetením navazovaly krásně na sebe. Tohoto se také držte při zařizování své anglické zahrady, na které byste rozhodně neměly s trvalkami otálet.
Abyste však vypěstovali skutečně vkusné trvalkové záhony, volte druhy se zajímavými listy, zajímavé svým vzrůstem nebo tvarem koruny či plodů.