Obsah
Návnady na kapry vám dřímají v šuplíku a už přemýšlíte nad tím, jak volnočasovou aktivitou vyplnit nadcházející víkend? Abyste se těšili z majestátních úlovků, měli byste vědět, kde konkrétně u nás můžete ryby chytat. A vůbec jaké konkrétní ryby u nás můžete chytit, od čehož se můžete odrazit při výběru vhodných boilies.
Česko nemá moře
V případě, že jste v rybolovu začátečníkem, měli byste si uvědomit, že Česká republika nemá moře. Čili tuňáka obecného nebo tresku v našich vodách jen tak nechytíte. A bohužel se budete muset zbavit i té myšlenky, že byste chytili ostrouna obecného (velmi chutnou a malou rybu) nebo plavčíka obecného, který je zase velmi dravým, ale vynikajícím dravcem.
Naopak co u nás můžete zachytit a čím se můžete chlubit, jsou kapři, pstruzi nebo například okouni říční. Dejte si však pozor na jedovaté druhý, k nimž třeba úhoři říční. Krev úhoře obsahuje vysoce jedovatou látku, která se dá přirovnat k jedu zmije.
Jak uspět při rybolovu
Abyste se však radovali z takového úlovku, hodit se vám budou i tipy, jak na úspěšný rybolov. V nejlepším případě si vybírejte vhodné termíny pro tuto volnočasovou aktivitu. Nejlepší dny jsou takové, kdy se teploty pohybují mezi patnácti až dvaceti stupni Celsia. Začínejte ale už brzy ráno, kdy jsou nejen teploty přijatelné, ale také je všude okolo klid.
Dejte si pozor na to, abyste nepoužívali rybářské náčiní, které by nebylo povolené. Nebo nepoužívejte ani nekalé rybářské praktiky, k nimž patří kupříkladu to, že byste ryby nechali dlouhou dobu na suchu.
Obecně se snažte dodržovat zásady dobrého rybářského chování. To sice nemá vliv na úspěšnost rybolovu, ale má to vliv obecně na rybaření a atmosféru, která v tomto příjemném sportu či volnočasové aktivitě je klíčová.
Kam se vydat na lov?
Pokud bychom měli vypíchnout pár míst u nás, kam se jezdí rybařit, zmíníme například Železnou Rudu nebo Horní Planou, kde se rybaří na Lipenské přehradě. Atraktivní je obecně řeka Labe nebo v Plzeňském kraji jsou populární rybářské revíry v Hracholuských rybnících.