Obsah
Plísně nepatří ke zdravému životu a také vypadají velice nepěkně. Nejčastěji vznikají v prostředí, kde je vlhko a teplo. Spíše než řešit to, jak se jí zbavit, je vhodné soustředit se na to, aby k jejímu vzniku vůbec nedošlo. Jedním z nejlepších způsobů je udržování dobré kvality vzduchu ve vašem domově. Nejenže se tím zbavíte nepříjemných plísní, prospějete také svému zdraví. Jak tedy předcházet vzniku plísní?
Pravidelné čištění
Pravidelné hloubkové čištění může pomáhat předcházet plísním. To může pomoci předejít tomu, že spory plísni narazí na místečko, které se jim bude líbit, a zde se rozrostou. Vhodné je také pravidelné větrání – zejména v místnostech, kde jste předtím vytvořili vlhký a teplý vzduch (typicky se jedná o koupelnu). Pravidelné čištění vede nejen k předcházení plísním, ale také k odstranění prachu a dalších částicí. Ty jsou potravou pro plísně.
Zbavujte se vlhkosti
Zejména v místnostech, kde jste již předtím pozorovali plíseň se zaměřte na její odstraňování. Vlhkost v interiéru bychom měli udržovat mezi 30 a 50 %. Čím je vlhkost vzduchu vyšší, tím vyšší je pravděpodobnost růstu plísní. Pro snížení vlhkosti je třeba pravidelně větrat, abyste vytvořili proudění vzduchu. Při vaření v kuchyni použijte digestoř (nebo otevřete okno). Vhodným způsobem je investovat do odvlhčovače vzduchu. Ve vlhkých dnech je naopak vhodné okna zavírat.
Investujte do čističky vzduchu
Kromě odvlhčovače se může hodit také domácí čistička vzduchu. Ta může odstranit škodlivé částice z vašeho interiéru. Zaměřte se na nákup takové čističky, která odstraňuje co nejmenší možné částice a odstraňuje je neustále.
Pravidelná kontrola
Místa, která jsou náchylnější ke vzniku plísní je třeba kontrolovat pravidelně. Zaměřte se i na tak schovaná místa, jako jsou toaletní nádrže s vodou, sklepy, oblast pod umývadly či různé rohy za nábytkem.