Už jste někdy jedli oranžové ovoce jménem kaki? Na pulty supermarketů a hypermarketů se obvykle tento druh exotického ovoce dostává s přelomem roku, konkrétně i před vánočními svátky čili máme možnost ochutnat plody, kterým se také jinak přezdívalo boží ovoce. Jsou oranžové a na první pohled vypadají jako nedozrálé rajče. Chuťově však připomínají spíše broskev nebo meruňky. Co konkrétně umí, proč si ho oblíbili bohové a kdy či jak ho jíst?
Skvělé složení posiluje imunitu
Bohové si kaki oblíbili možná proto, že jsou skvělé po stránce svého složení. Zhruba z šedesáti procent obsahují jenom vodu, také se uvnitř ovoce nachází vysoký podíl pektinů a komplexních sacharidů. A nesmíme zapomenout ani na vysoký obsah vitamínu C a také A. Mluvíme tedy o skvělém posilovači imunitního systému.
Díky tomu, že kaki obsahuje také draslík, hořčík nebo fosfor, měď či mangan, je skvělou a účinnou prevencí rakoviny a dalších civilizačních onemocněních. Konkrétně dokáže ulevit od zácpy, bojuje také se střevními záněty, stresem nebo špatným spánkem.
Kdy a jak jíst kaki?
Podobně jako mnohé jiné druhy exotického ovoce, tak i kaki máte šanci jíst pouze konkrétní část v roce. Jeho sezona začíná v září a končí v únoru, vrcholí kolem vánočních svátků, jak ostatně bylo zmíněno. Jen zřídkakdy se stává, že má člověk štěstí a narazí na kaki dříve nebo později po zmiňované sezoně.
Pokud se vám však kdykoliv dostane do rukou, musíte vědět, jak kaki jíst. Konzumuje se ideálně čerstvé a bez slupky. Plod se buďto oloupe, nebo se rozkrojí a jeho dužina se vydlabe stejně, jako se to dělá u kiwi.
U konzumace si však dejte pozor na jedno – aby bylo kaki skutečně zralé. Velmi často se stává, že jsou plody nadměrně nezralé, což může způsobit žaludeční problémy.