Zelenou pomocí, která jídlu dodá šmrnc, dá se lehce pěstovat a v Česku je k sehnání na každé zahrádce, je petrželka. Dobře chutná, prospívá zdraví a pomáhá například s odvodněním. U nás je jednou z nejpoužívanějších bylinek a je toho hodně, co jsme o ní nevěděli.
Petržel, kterou si dokážete vypěstovat i za oknem, má stejné (možná i lepší) účinky jako populární chia semínka, acai nebo avokádo. Nemusíte tedy utrácet za drahé superpotraviny, stačí v obchodě najít obyčejnou zelenou bylinku.
Skvělé účinky na lidské zdraví
Kromě toho, že petržel dobře chutná a žádné jídlo jí nezkazíte, má také skvělé antioxidační účinky. Za ty je zodpovědný vitamin C. Tohoto vitaminu že v petrželce až 150 mg na 100 g. V pomeranči je zhruba jen 51 mg. Obzvlášť na podzim je důležité posílit imunitu, a tudíž se přísun vitaminu C jeví jako vhodný, jelikož jeho nedostatek má za následek řadu nemocí.
Ovšem vaření vitamin C ničí, je proto lepší přidávat čerstvou petrželku již do hotových nebo studených pokrmů. Hodí se také do smoothie. Dále obsahuje také vitaminy A, B, E, a také vápník, hořčík, fosfor a draslík.
Pomoc proti otokům
Silice v bylince jsou zde na pomoc lidem, kteří trpí nadměrným zadržováním vody. Konzumace petržele zvyšuje vylučování moči, a tím zlepšuje funkci ledvin. Proto by petržel do svého jídelníčku měli přidat lidé, kteří trpí otoky nebo mají problém s krevním oběhem či je trápí celulitida.
Odvar z petržele z těla odplavuje nadměrné množství kyseliny močové, která může být nebezpečná pro kluby.
Nejlepší na petrželce je, že si ji můžete doma sami vypěstovat a nemusíte ji tak shánět v obchodech.