Obsah
Mezi majiteli domácích mazlíčků najdete dva tábory – jedni se s nimi večer rádi podělí o vyhřáté lože, druzí jim striktně vyčlenili vlastní pelíšek. A průzkumy dokonce ukazují, že tyto skupiny jsou víceméně vyrovnané. Není divu, obě varianty mají své pro a proti.
Proč s mazlíčky spát?
Klasické dvojlůžkové postele 180×200 poskytují dostatek prostoru i pro domácí mazlíčky. Do postele z masivu se navíc nemusíte bát ani velkého a těžkého psa. A jaké z toho pro vás poplynou výhody? Především budete pečovat o své duševní zdraví. Spaním s domácím mazlíčkem se snižuje úzkost a omezuje vznik deprese. Díky domácím mazlíčkům se zkrátka cítíme bezpečně.
Teplo z kočičích nebo psích kožíšků působí příjemně a zahání nespavost, kterou trpí stále více lidí. A pokud žijete sami bez partnera, budete se každý večer těšit na to, až se ke svému chlupatému parťákovi přitulíte. Spaní s mazlíčky, samozřejmě za dodržení bezpečnostních pravidel, může být prospěšné i pro malé děti, u kterých se díky častému kontaktu snižuje riziko alergií.
Proč s mazlíčky nespat?
Na druhou stranu existují i validní argumenty proti spaní s mazlíčkem. Pravdou je, že kožíšek zvířecích kamarádů obývá také spousta parazitů, a to i v případě pravidelného odčervování a očkování. Riziko se samozřejmě snižuje u koček, které žijí výhradně doma a nechodí ven. Nečistot z jejich tlapek a tlamiček se ale jen tak snadno nezbavíme.
Psi a kočky nespí několik hodin v kuse jako lidé, ale jejich spánek je přerušovaný. Proto se v noci všemožně vrtí, přechází po posteli nebo z dlouhé chvíle mňoukají či štěkají. Všechny tyto aktivity nás budí z hlubokého spánku a i když se často neprobudíme úplně, dochází při nich k uvolňování stresového hormonu.
A co na to mazlíčci?
Studie ukazují, že pro mazlíčky je spaní se svými pány naopak jednoznačně prospěšné. Budují si větší důvěru a pevnější pouto, což u nich vede k vyplavování oxytocinu a dopaminu, tedy hormonů štěstí.